Yaşam Koçluğu Nedir?

Yazan: Koçlook / Editör
Yayınlanma Tarihi: 03.08.2018
Yaşam Koçluğu , eğitimli ve donanımlı bir profesyonelin (koç), kişinin (danışan) kişisel hedeflerini gerçekleştirmesi yolunda birebir, yakın ve ortak çalışma yürütme sürecidir. Bu kişisel hedefler, özgüven geliştirme, kilo verme, sağlıklı yaşam, kariyerinizde daha iyi bir noktaya gelme, iletişim becerilerinizi geliştirme veya çevrenizle daha iyi ilişkiler kurmak gibi kişisel pek çok hedefi içerebilir.

Yaşam Koçluğu Nedir

Yaşam Koçu Ne Yapar?

Profesyonel bir yaşam koçu, hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda rehberiniz ve yol arkadaşınızdır. Doğru ve ulaşılabilir hedefler belirlemenizi, hedefe giderken yolda gerekli eylemleri gerçekleştirmenizi, hedefe odaklanmanızı sağlarken, size destek olmak, zamanında etkili geribildirimler vererek, motivasyonunuzu sağlama noktasında yardımcı olur.

Unutulmamalı ki, yaşam koçu bir psikolog, psikiyatrist ya da terapist asla değildir.
İyi bir koç, doğru ve etkili soru soran kişidir. Sorularıyla, kişiye hedeflerinin ulaşılabilir olup olmadığını sorgulatır, kişinin hedefe ulaşmasında negatif ve olumsuz etkenleri ve davranışları tespit etmesini ve bir anlamda kendisiyle yüzleşmesini sağlar. Danışanıyla düzenli olarak bir araya gelir, aksiyonları gözden geçirir ve aldığı geribildirimler neticesinde kişinin hedefe ulaşmasında yol arkadaşlığı yapar.


Yaşam Koçu Arıyorum. Doğru Yaşam Koçunu Nasıl Bulabilirim?

Yaşam koçu şüphesiz ki sizi hedefinize ulaştıracak birikime, doğru koçluk becerilerine sahip olmalıdır. Yine de unutulmamalı ki bir koç ne kadar donanımlı, eğitimli ve bir başkası için verimli bir çalışma yürütmüş olursa olsun, hedeflerinize ulaşmada birlikte çalışacağınız koçun sizinle “tam uyumlu” olması çok önemlidir. Bunu da, en iyi bu deneyimi yaşayarak hissedebilirsiniz. Bu nedenle koçlardan bir seferlik ücretsiz danışma seansı talep etmenizde fayda olacaktır.

Koclook.net üyeleri arasında farklı alanlarda uzmanlaşmış profesyonel koçların listesine ulaşabilirsiniz. Dilediğiniz koçun profilini detaylı inceleyebilir, daha önceki danışanlarının hakkında yaptığı yorumları okuyabilir, dilerseniz “Mesaj Göndererek” kendileriyle iletişime geçebilirsiniz.


Yaşam Koçu Ne Yapar



İletişim

Saray Mh. Dr Adnan Büyükdeniz Cd No :4 Akkom Office Park Cessas Plaza 2. Blok K:10 PK:34768 Ümraniye / İstanbul


0850 317 20 37


info@koclook.net


Destek

destek@koclook.net


Bize Ulaşın

İletişim

Omega Seamaster Replica
Tag Heuer Grand Carrera Replica
Replica Jaeger-LeCoultre Master
Replica Omega Seamaster 300 M Quartz
IWC Top Gun Replica